İzmir Kâtip Çelebi Ünivesitesi Slogan

Turizm Fakültesi V. Kariyer Haftası Başladı

Turizm Fakültesi tarafından her yıl düzenli olarak yapılan Kariyer Haftasının beşincisi çevrimiçi olarak başladı.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen ve sektör temsilcileriyle öğrencileri bir araya getirmeyi amaçlayan Kariyer Haftası, İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta ve Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emre Güler, akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla başladı. Açılışta konuşan Dekan Prof. Dr. M. Emre Güler, beşinci kez düzenledikleri bu etkinliklerin Ege Bölgesinin en geniş kapsamlı ve katılımlı etkinliği olduğunu söyledi. Pandemi nedeniyle ilk kez çevrimiçi olarak düzenledikleri etkinliğin tüm olumsuz koşullara rağmen sanayi ve üniversite işbirliğini ve buluşmasını sağlamak amacına yönelik olduğunu söyleyen Dekan Güler: “2020 yılı ilk çeyreğinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi turizm sektörünü de olumsuz olarak etkilemiştir. Geçtiğimiz bir yıl boyunca turizm paydaşları başta güvenli turizm sertifikasyon sistemi olmak üzere birçok girişimde bulunmuşlardır. Bunun yanı sıra salgının yayılım hızının artmasıyla birlikte birçok turizm işletmesi de önlemlere rağmen zor durumda kalmışlardır. Güzel ülkemiz yaklaşık 40 milyon turist ağırlayarak turizmin öncü ülkeleri arasında yer almaktadır. Pandemi süreci turizm sektörü üzerinde önemli düzeyde olumsuz etkide bulunmuştur. Biz de, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi olarak pandeminin Turizm Haftası geleneğimize engel olmasına izin vermek istemedik ve yazılımı üniversitemiz tarafından yapılan Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi UBYS üzerinden çevrimiçi olarak bu etkinliği gerçekleştirmeye karar verdik. Bu sayede sanayi ve üniversite işbirliğini ve buluşmasını sağlamak ve öğrencilerimizi sektör temsilcileriyle buluşturarak istihdam olanaklarını değerlendirmek amacını sürdürülebilir hale getirmeye çalıştık. Aşılama çalışmalarının ve güvenli turizm sertifikasyon çalışmalarının etkin bir şekilde yürütülmesiyle yakında kademeli olarak normalleşme süreci başlayacak ve tedbirlere uyarak turizm endüstrisi daha da canlanacaktır. Kariyer Haftası Etkinliklerimiz hafta boyunca sürecek olan 9 oturumla gerçekleştirilecektir. Oturumlar sırasında katılımcı işletmelerimiz ve öğrencilerimiz turizmde kariyer, istihdam ve staj olanakları hakkında istişarelerde bulunacaklardır” dedi.

“Güvenli Turizm Sertifikası dünyaya örnek oldu”

Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır ise COVID-19 pandemisinin turizmde rekor yılı olması beklenen 2020 yılının kriz yılı olmasına neden olduğunu söyledi. Önemli bir yönetim başarısı ile ve bir sıfırdan büyüktür anlayışıyla süreci iyi yönettiklerini söyleyen Çorabatır: “2019 yılı rekorundan sonra 2020’de önemli bir rekorun kırılmasını hedefliyorduk. Ancak COVID-19 pandemisi bizim rekor beklentimizin önünde engel oluşturdu. Pandemiye rağmen Sayın Kültür ve Turizm Bakanımızın bizzat içinde yer aldığı çalışmalarla az hasarla süreci yönettiğimizi söylemek istiyorum. Tüm dünyada turizm sektörünün %80-90 küçüldüğü bir ortamda biz hayata geçirdiğimiz politikalarla küçülmeyi %65 civarında tutmayı başardık. Dünyada ilk kez uyguladığımız ‘Güvenli Turizm Sertifikası uygulamasıyla dünyaya örnek olduk.  Bu süreçte dünya turizm sektörü 1 trilyon 300 m,lyar gibi bir kayıp yaşadı ve tüm dünyada 120 milyon işgücü kaybı yaşandı. Amacımız kaybı en aza indirmekti ve yine bu amaçla altmış büyükelçiyi Antalya’da misafir ettik. Onların turizm politikalarına yön verme yanında ülkemizin güvenli olduğunu ispat ettik” dedi. En büyük sorunun nitelikli işgücü kaybı olduğunu söyleyen Başkan Çorabatır, buna rağmen krizlerin fırsatlar da yarattığını söyledi. Öğrencilere bazı önerilerde bulunan Başkan Çorabatır sözlerini “Atatürk’ün bütün ümidim gençliktedir sözünden yola çıkarak sektörün geleceğinin sizler olduğunun altını çizmek isterim. Biz federasyon olarak akademiyle yakın ilişki içindeyiz ve bu ilişkimizi daha da geliştirmek için büyük bir çaba içindeyiz. Sizlerin de katkısıyla ülkemizi daha ileri seviyelere taşıyabiliriz. Yüz yılda bir yaşanan bu kriz, bizlerin eski alışkanlıklardan kurtulmamızı zorunlu hale getirdi. İnsanlar toplu seyahatler yerine araçlarıyla uluslararası seyahatleri tercih etmeye başladı. Küçük otellere rağbet arttı. Doğaya kaçış bir tür imkân olarak görülmeye başladı. Sizlerin bunları iyi bilmeniz ve bunlara odaklanmanız lazım. Her aşamada işinizi sevin ve kendinize güvenin. Bizim sektörümüz sürekli değişiyor ve sizler de sürekli yenilenin, kendinizi geliştirin. Hata yapmaktan ve risk almaktan korkmayın ama yaptığınız hatadan ders çıkarın. Mesleğinizi hiçbir meslekle karşılaştırmayın, kariyer ve itibarın çabayla kazanıldığını unutmayın” diyerek noktaladı.

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta ise İzmir’in turizm kapasitesi ve pandemi sürecindeki uygulamalar hakkında bilgi verdi.  İzmir’in tanıtımı için ulusal ve uluslararası arenada önemli girişimlerde bulunduklarını söyleyen Karaçanta: “Türkiye mevcut durumda mavi bayrakta dünyada 3. Sırada. 52 olan mavi bayrak sayımızı geçen yıl 14 artırarak 66’ya ulaştırdık. Dünyadaki sıralamamızın 2.liğe yükseldiğini tahmin ediyorum. Çeşme’de asrın projesini hayata geçiriyoruz. Mevcut durumda 76.000 olan yatak sayımızı artırmak açısından bu proje çok önemli ve tahminen Eylül ya da Ekim gibi ilk aşamayı başlatıyoruz. Teorik çerçeve yanında akademiye uygulama boyutunda katkı veriyoruz. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ile birlikte staj seferberliği ile bu uygulamaların içinde yer aldık. Pandemi koşullarında staj güçlüğü yaşayan öğrencilerimize destek olduk” dedi. Akademi ile yakın işbirliği içinde çalıştıklarını söyleyen İl Müdürü Karaçanta, yakın işbirlikleri için Rektör Köse’ye ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesine teşekkür etti.

“Turizmde profesyonelleşmeye ihtiyaç var”

Turizm Haftasının profesyonelleşme ve profesyonel olarak konulara yaklaşma açısından son derece önemli olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Saffet Köse: “Çevrimiçi de olsa bu türden etkinliklere ağırlık verilmesinin gerekli olduğunu vurgulamak isterim. Zira kariyer günlerinin öğrencilerin sektörü bilmesi, anlaması, mesleki aidiyetlerini yükselmesi ve motivasyon sağlaması açısından son derece önemli buluyorum. Konu turizm olduğunda bu etkinliklerin değeri biraz daha artıyor. Bilindiği üzere Türkiye bir turizm ülkesidir ve tarihi, kültürü ve tabii güzellikleri ile tüm dünyadan önemli düzeyde turist her yıl ülkemizde misafir edilmektedir. İzmir ise Türk Turizminin en önemli destinasyonudur. Türkiye’de en çok turistin ziyaret ettiği bir bölge ve şehirde bulunduğumuz düşünüldüğünde akademi ile sektörün birlikteliğine olan gereklilik daha da açık hale geliyor. Bu türden etkinliklerin hem ülke turizmine hem de akademik yaşama katkı sunması açısından ve akademik bilginin uygulayıcılarla buluşmasına aracılık etmesi münasebetiyle önemsiyorum. Özellikle son yıllarda turizm eğitiminin daha nitelikli hale gelişi, ülkemizin ekonomisine ve istihdamına önemli katkılar sunma işlevini de yerine getirir hale gelmiştir. Her geçen yıl artan turist sayısı ve turizm gelirleri, alanda niteliği ve rekabeti daha da artırmış durumda ve bu durum, sürekli gelişme, değişme ve yeniliklere uyum sağlama mecburiyetini ortaya çıkarıyor. Öğrencilerimizin bilimsel birikimli, mesleki açıdan yeterli, kültürel ve tarihi bilgilerle donanımlı profesyoneller olmasına ihtiyaç var. Profesyonelliğin uzmanlaşma, işinin ehli olma, kazanç elde etme ve bu bakışı daha öğrenciyken kazanma anlamında önemli olduğunun altını çizmek isterim” dedi. Öğrencilerin özellikle kariyer olanakları hakkında daha eğitim hayatlarının başındayken bilgi sahibi olmasının önemini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Saffet Köse, öğrencilere hayatın bir yarış olduğunu ve yarışta başarı için önce bilginin ve bilmenin gerektiğini hatırlattı. Bu etkinliklerin öğrencilerin sektörü önceden bilme açısından katkıda bulunacağını vurgulayan Prof. Dr. Saffet Köse, kariyer haftasında emeği geçenlere teşekkür etti.

İlgili Resimler


Menüyü Kapat