İzmir Kâtip Çelebi Ünivesitesi Slogan

İKÇÜ'de Festival Zamanı

İki yıl aranın ardından öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) bahar şenliği İKÇÜFEST’22, düzenlenen coşkulu kampüs yürüyüşüyle başladı.

Festivalin açılış yürüyüşü öncesi öğrenciler, İKÇÜ Öğrenci Konseyi üyeleri ve öğrenci toplulukları merkez kütüphane önünde toplandı. Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca organize edilen alanda kortej oluşturuldu. Türkiye'nin en büyük sivil mehteran bölüğü olan Karşıyaka Halk Eğitimi Merkezi, 2071 Mehteran Bölüğü eşliğinde Rektörlük Binasına yürüyüşe geçen şenlik kortejine burada Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muhsin Akbaş, Prof. Dr. Yasin Bulduklu, Prof. Dr. Süleyman Akbulut, Genel Sekreter Nurettin Memur, dekanlar, enstitü müdürleri, senato üyeleri ile akademik ve idari personel de dâhil oldu.

Öğrencilerden Rektör Köse’ye Teşekkür

İKÇÜFEST’22 coşkusunu paylaşan kortej, şenlik alanına ulaşarak etkinliklerin açılışını yaptı. Öğrenci Konseyi Başkanı Berkay Sırakaya, pandemi nedeniyle yapılamayan şenliklerin tekrar başlamasından duyduğu memnuniyeti paylaştı. Başkan Sırakaya, “İKÇÜFEST'22’yi festival komisyonu, öğrenci konseyi ve öğrenci toplulukları olarak sizler için hazırladık. Bu bizler için önemli bir başlangıç ve sizlerin de katkılarıyla kalıcı hale getirmeyi amaçlıyoruz. Üniversitemizin her türlü imkânını bizlere sunarak destek olan, her zaman öğrencinin yanında olan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Saffet Köse’ye ve emeği geçen herkese öğrenci arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” dedi.

Sizlerin Dönüşüyle Kampüsümüz Canlandı

Şehir dışı bilimsel bir programı nedeniyle katılamadığı şenlikte, Rektör Köse’nin gençlere selamlarını ileten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Akbaş, öğrencilere gönüllerince bir üç gün geçirmeleri temennisini paylaştı.  Pandemi zorunlu şartlarının aşamalı olarak geride bırakılması sürecinde, İKÇÜ’nün öğrencisine kavuşmasını dört gözle beklediğini hatırlatan Prof. Dr. Muhsin Akbaş, “Kıştan sonra baharın gelişiyle yeryüzünün yeniden canlandığı gibi pandemiden sonra sizlerin dönüşüyle de kampüsümüz canlandı, coşkuyla doldu. Sevgili öğrenciler iyi ki varsınız. Bu dönem başından itibaren sizleri tekrar kampüste görmek, sizlerle yüz yüze ders yapmak, çeşitli etkinliklerde bulunmak bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Bu nedenle bu bahar şenlikleri her zamankinden daha çok anlam ifade etmektedir” diye konuştu.

İKÇÜ Gençliği En Güzelini Hak Ediyor

"Farkında ve Farklı" olan İKÇÜ’lü gençlerin tüm imkânların en iyisini hak ettiğini belirten Prof. Dr. Muhsin Akbaş, “Milletimizin geleceği, ebeveynlerin umudu, görev ve sorumluluklarını beklendiği gibi yerine getiren siz İKÇÜ öğrencilerinin İKÇÜFEST'22’de eğlenmesi hakkıdır. 27 Mayıs'a kadar çeşitli etkinliklerle sürecek İKÇÜFEST’22’nin yorgunluğunuzu atmanızın; gelecek yıllarınızın, derslerinizin, görev ve sorumluluklarınızın da güzel olmasının habercisi olmasını dilerim. Bu etkinliklerin hazırlanmasında katkısı olan başta öğrenci topluluklarımız, kıymetli hocalarımız ve idari personelimiz olmak üzere herkese teşekkür ederim. Sevgili öğrenciler, ömrünüz bahar, baharınız ömür olsun” şeklinde sözlerini tamamladı.

 İlk Günün Yıldızı “Varsa Yoksa”

Kortej yürüyüşüyle coşkuyla başlayan İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) bahar şenliği İKÇÜFEST’22’de ilk gün programı gençlerin yoğun ilgisiyle tamamlandı.

#İKÇÜFEST22 hastagh ile birbirinden renkli görüntülerin paylaşıldığı sosyal medyada etkinlikler etiket yağmuruna tutuldu. Resmi açılışın ardından Dj Ferdi Kocatepe’nin iki farklı bölümde sergilediği performans gençleri coştururken; İKÇÜ Dans Topluluğu’nun şenlik için özel olarak hazırladığı Halk Oyunları, Latin Dansları, Hip-Hop, Lindy Hop  dans performansları büyük beğeni kazandı.

Tiyatro Festivalde…

Prof. Dr. Fuat Sezgın Konferans Salonunda ise Tiyatro Topluluğunca sergilenen Haldun Dormen'in yazdığı, müzikal tiyatro tarihinin en önemli eseri ‘Hisseli Harikalar Kumpanyası’ müzikalinin temsili vardı. İKÇÜ’lü başarılı tiyatrocular dönemin üçüncü oyunlarını başarıyla sahneledi.

Colorfest ile rengârenk…

Şenlik alanının en renkli etkinliği olan Color Game’de ilk günden yoğun ilgi gördü. İKÇÜ festivallerinin vazgeçilmez etkinliği haline gelen, boyaların havaya saçıldığı Color Game alanında renk cümbüşü oluştu. Alana özel beyaz t-shirt’leriyle gelen gençler, sınav stresini eğlenceli müziklere eşlik eden boyalarla attı.

Sahne Senin…

Şenlikte, İKÇÜ’lü öğrencilerden oluşan müzik grupları da sahneleriyle göz doldurdu. “Açık Mikrofon, Sahne Senin” performanslarının ilk gün sahnesini alan  Grup Sector başarılı bir konsere imza attı.

İlk Günün Yıldızı “Varsa Yoksa”

Gecenin finalini ise elektronik rock sahnesinin yetenekli ekiplerinden Varsa Yoksa  Grubu yaptı. Gitarda Onur Kopuz ve vokalde Burak Demirkesen’in olduğu grup kendi şarkılarının yanında rock müziğin sevilen şarkılarını seslendiği konseriyle İKÇÜ’lü gençlerin beğenisini kazandı.

Menüyü Kapat